Staff

Staff - Meet the Team

At Brimsdown Primary School, all of our staff are dedicated to helping the children of our school achieve. 

Senior Leadership Team

"Senior leaders ensure that their high expectations are communicated effectively among all school staff. A highly effective team of leaders works tirelessly, ensuring that everyone's focus remains on improving pupils' outcomes." Ofsted, July 2016 ​

Dani Lang

Headteacher

Nancy Bent

Assistant Headteacher

Helen Kocaemir

Assistant Headteacher

Eleanor Painter

Deputy Headteacher

Katy Sharpe

Assistant Headteacher

​Seda Toyer

​Lead Practitioner

Paul Venus

Deputy Headteacher

"Staff are united in their drive to ensure that pupils make rapid progress from their starting points." Ofsted, July 2016

 

Year Group

Class

Teacher/Lead

Support Staff

Nursery AM

Ladybirds

Louise Marshall

Khadizza Uddin

Ceire McGuinness

Terri Blanchard

Nursery PM

Dragonflies

Reception

Turtles

Katy Sharpe (0.5) – EYFS Lead

Evelyn McSweeney  (0.5)

Saleen  Lewis (0.6)

Reception

Owls

Cathleen Ramsay (UT)

Julie Denham

Reception

Leopards

Jade Laver (UT)

Laura McElhinney

Y1

Robins 

Seda Toyer – Y1 Lead

Bahar Yanik (0.6) 

until 31/12/19

Bahar Yanik (0.4)

Y1

Tigers

Varsha Tailor(NQT)

Chloe Higgins

Y1

Dolphins

Gizem Kar (NQT)

Lucia Divaira

KS1 Nurture

Chameleons 

Lauraine OShea

Victoria Keady AM

Chloe Chambers PM

Y2

Jaguars

Michelle Porter – AL

Joanna Christophi

Y2

Swordfish

Hannah Rabbs (NQT)

Maria Antonucci

Y2

Parrots

Alysha Allen

Mucize Copsey

RWI teacher

Link to Y1 year group

Pilar Flores

 

Y3

Narwhals

Taheara Latif - AL

Alev Koca

Nikki Mavrides – link year group

Y3

Koalas

Richard Jones

Y3

Gazelles

Sara Cunningham (0.6)

Munuse Rose (0.6)

until 31/12/19

KS2 Nurture

Cranes

Victoria Keady

 

Y4 

Kangaroos

Antonia Demetriou - AL

Alev Koca

Jo Mills – link year group

Y4 

Elephants

Radia Said

Y4 

Geckos

Naz Miah

Y4 

Orcas

Amber Charie (NQT)

Y5 

Possums

Cedric Gopaul - AL

Danielle Heckman (SD)

Amir Gulamali

Y5 

Seals

Alkan Mahmut

Y5 

Zebras

Natasha Campbell

Y5 

Pandas

Laura Holmes

Y6

Polar Bears

Ozden Karova - AL

Amir Gulamali

Y6

Buffaloes

Lucy Ferguson

Megan Taylor (SD)

Y6

Emus

Chloe Duthie (NQT)

Y6

Chipmunks

Gemma Henman – AL PPF

Teacher of the Deaf

 

Chloe Bedford

 

 

 

Inclusion TAs

GTAs

Deaf Instructors

Cover Supervisors

Olinda Greaves (0.4)

Amir Gulamali   - Y5/6

Tina Kemp

Jo Mills

Julie Quinton (0.5 - AM)

Alev Koca – Y3/4

Eva Stavrou (0.4)

Nikki Mavrides

Ulku Gokyay 

     

Michelle Thompson

 

CSWs

Trainees

Christine Robinson (0.5)

Pastoral Support/Learning Mentor

Lucy Garman (0.6)

Elissia Kelly

Rachel Dawson

Marina Sophocleous

Mandy Lawrence

 

Moira Charlton

 

Nadi Kus

Welfare

Alison Wilsher

Learning Mentor/Counsellor

Emma Matthews (0.8)

Christine Robinson

Shamimun Nizam

Kerounica Wright

Sally Bannister

 

Chloe Chambers (AM)

 

Filiz Pirgot (0.4)

Office Manager

Anna Thorpe

Lunchtime Supervisor/Play Leader

Hayley Dowsett

Kerry Wannell

Elif Cevirme

Patrica Kirby

   

 

Stephanie Stamos

Breakfast club

Admin Team

   

Maxine Shea

Helen Dalby

Sports Development Team

House Keeper

Stephanie Stamos

Shahbee Aliani (0.8)

Sarah Davis

Stephanie Stamos

Julie Denham (cover)

 

Bradley Simpson

   

Site Staff

Kimberley Marshall

   

Martin West